Kaj je psihološko svetovanje in pomoč v stiski?
Psihološko svetovanje je namenjeno podpori in pomoči posameznika pri soočanju z izzivi s katerimi se vsakodnevno srečuje. Gre za nedirektivno obliko pomoči, ki temelji na podpori. Pri psihološkem svetovanju se osredotočimo na specifični izziv, s katerim se oseba spopada. Preko pogovora poskušamo poiskati morebitne načine soočanja z izzivi.
Otroci in mladostniki se zaradi specifik svojega razvojnega obdobja in življenjskih izzivov, s katerimi se soočajo, mnogokrat znajdejo v situaciji, kjer je njihovo mišljenje, čustvovanje ali vedenje obremenjeno. Šolske obveznosti, učne težave, družinske težave, anksioznost, pritiski družbe in vrstniških skupin lahko pri otrocih povzročijo veliko stisko.
Kadar otroci in mladostniki svojih težav ne zmorejo rešiti sami ali s pomočjo staršev in prijateljev, je zanje priporočljiv obisk psihologa, ki se z njimi pogovori in jih usmeri v večjo funkcionalnost njihovega vedenja in psihičnega delovanja. Namen psihološkega svetovanja je zmanjševanje otrokove stiske, izboljšanje medosebnih odnosov (tako medvrstniških, kot tudi družinskih), socialnih veščin, samopodobe in sposobnosti za soočanje z izzivi, s katerimi se srečuje.
Za razliko od psihoterapije, psihološko svetovanje ni usmerjeno v zdravljenje duševnih motenj.
Obravnave so sestavljene iz individualnih obravnav otroka in obravnav skupaj s starši.
Kako dolgo traja srečanje?
Srečanje traja 50 minut.
Kako poteka psihološko svetovanje?
Psihološko svetovanje poteka tako, da najprej izvedemo uvodni pogovor s starši, na katerem poročajo o otrokovih težavah in stiskah. Sledi uvodni pogovor z otrokom/mladostnikom. Namen uvodnega pogovora je vzpostavljanje kvalitetnega medosebnega stika ter pridobivanje osnovnih informacij o otroku in o njegovih težavah. Po uvodnem razgovoru s starši in otrokom, se psiholog s starši dogovori o načrtu dela, številu in terminih srečanj. Število srečanj je odvisno od težav otroka.
Kdaj se odločiti za psihološko svetovanje?
Za psihološko svetovanje se lahko odločite starši, če imate konkretne izzive v zvezi s svojim otrokom/mladostnikom, o katerih bi se želeli pogovoriti ali, če zaradi stisk in težav potrebuje psihološko svetovanje in obravnavo vaš otrok. Svetovanje je namenjeno predvsem specifičnim, blažjim in kratkotrajnim stiskam in težavam.
Kaj je poklicno svetovanje?
Osnovnošolci se zelo zgodaj znajdejo pred odločitvijo, na kateri šoli bodo nadaljevali izobraževanje in kako bo izbira šole vplivala na njihovo prihodnost.
Izbira poklica oz. srednje šole je zelo pomembna odločitev vsakega devetošolca. Ker se zavedamo težavnosti odločitev otrok v tej starosti, osmošolcem in devetošolcem ponujamo poklicno svetovanje in usmerjanje. Otrokom najprej pomagamo pridobiti čim več informacij o možnostih vpisa v srednje šole, o raznih poklicih in trenutni politiki zaposlovanja. Z različnimi testi in vprašalniki ugotavljamo osebnostne lastnosti, interes, kompetence, vrednote in namero za vpis ter svetujemo pri končni odločitvi. Na individualnih razgovorih in svetovanjih otroka sproti o vsem obveščamo in mu pomagamo pri prijavi in vpisu v srednjo šolo ter pri morebitnih prenosih prijav.
Po razgovoru in svetovanju informacije predamo tudi staršem. Starše seznanimo tudi z rezultati posameznih testov in vprašalnikov.
Komu je namenjeno?
Namenjeno je osmošolcem in devetošolcem.
Kako dolgo traja srečanje?
Eno srečanje traja 45 minut + 15 minut razgovora s starši.
Kaj je podpora staršem ob vzgojnih izzivih otrok?
Načinov vzgoje in različnih vzgojnih pristopov je danes zelo veliko. Starši pa se mnogokrat srečujemo z najrazličnejšimi izzivi pri vzgoji svojih otrok. Občasno vsi potrebujemo podporo in nasvet, da se lažje orientiramo. Mogoče potrebujemo le to, da nas nekdo posluša, je z nami sočuten in predlaga kakšno usmeritev, kako postopati v odnosu z otrokom. V ta namen smo se odločili vzpostaviti podporni pogovor za starše ob vzgojnih izzivih.
Kako poteka podpora staršem?
Storitev podpore staršem ob vzgojnih izzivih nudi kratkotrajno pomoč vezano na specifičen vzgojni izziv, ki je povezan z določenim razvojnim obdobjem otroka ali drugimi dejavniki. Starši namreč na poti skrbi in vzgoje za otroka mnogokrat naletimo na ovire, ki jih sami ne zmoremo premagati.
Kaj je mediacija in komu je namenjena?
MEDIACIJA je eden od uspešnih, zelo uveljavljenih načinov reševanja konfliktov. Temelji na konstruktivni komunikaciji, poslušanju drugega, upoštevanju želja in potreb ter iskanju skupne rešitve, ki bo zadovoljila obe strani.
Z mediacijo lahko rešujemo družinske konflikte, sosedske, konflikte, ki nastanejo v šoli, na delovnem mestu in med organizacijami. Mediacija je zunajsodni proces, ločen od procesov, ki potekajo na sodišču.
Kako poteka mediacija?
Mediacija je postopek, v katerem se osebe, ki so v sporu, ob pomoči tretje osebe (mediatorja) pogovorijo ter ugotovijo, kje so točke njihovega spora, si izmenjajo stališča, izrazijo svoja mnenja, ideje, težave in strahove ter poskušajo najti rešitev, ki bo ustrezala obema stranema v sporu.
Prednosti mediacije
• hitrost rešitve,
• učinkovitost,
• nizki stroški,
• obojestransko zadovoljstvo ali sprejemljivost rešitve.
Kaj so delavnice za otroke in komu so namenjene?
Delavnice za otroke so namenjene zmanjševanju posameznih primanjkljajev otrok ali izboljšanju spretnosti in veščin na določenem področju (področje učenja, samopodobe, čustev, pozornosti in koncentracije). Izbirate lahko med štirimi različnimi delavnicami:
ENOLETNA DELAVNICA »UČENJE UČENJA«: Kako se uspešno učiti in se dobro organizirati? (za otroke od 10 do 15 let)
ENOLETNA DELAVNICA »SPREJEMAM SE IN ZMOREM NADZOROVATI SVOJA ČUSTVA«: Krepitev samopodobe in čustvene zrelosti otrok (za otroke od 10 do 14 let)
ENOLETNA DELAVNICA »KREPIMO POZORNOST IN KONCENTRACIJO«: Razvijanje pozornosti in izboljšanje koncentracije (za otroke od 5 do 7 let)
ENOLETNA DELAVNICA: »KREPIMO POZORNOST IN KONCENTRACIJO«: Razvijanje pozornosti in izboljšanje koncentracije (za otroke od 8 do 10 let)
Kako potekajo delavnice za otroke?
Srečanje poteka vsakih 14 dni, to pomeni 2 krat mesečno. Delavnice trajajo od septembra do junija (20 srečanj). Posamezno srečanja traja 1 šolsko uro (45 minut). Po srečanju staršem predamo kratko povratno informacijo o sodelovanju otroka, opažanjih in posebnostih.
Z vključitvijo v enoletno delavnico se starši zavežete, da bo otrok prihajal na srečanja od septembra do junija.
Ker gre za zelo majhne skupine (5-6 članov), je prijava na posamezno enoletno delavnico možna do zapolnitve prostih mest. Vključitev otroka v posamezno delavnico je potrebna do 1. 9. in skozi šolsko leto ni možna.
Kraj izvedbe: Maribor
- Odpoved termina za vse naše storitve (psihološko svetovanje, obravnava, poklicno svetovanje ...) je potrebno javiti najkasneje 48 ur pred predvidenim terminom.
- Če termin odpovete v manj kot 48 urah ali na termin sploh ne pridete, se na naše storitve lahko naročite le ob predhodnem plačilu storitve.
- V kolikor pride v zadnjem trenutku do bolezni ali nepredvidljivih situacij in ne bi mogli priti v svetovalnico, bomo termin svetovanja/obravnave izvedli preko spleta in se bomo videli/slišali online.
Zakaj takšna odločitev?
1. Zagotovljen vam je termin, ki bi ga drugače zasedel nekdo drug.
2. Pokažete, da cenite naše delo in naš čas.
3. Ne zasedate termine otrokom in družinam, ki morda zaradi stopnje težav, potrebujejo termin čimprej.
Psihološke storitve opravljamo z neizmernim veseljem in želimo pomagati otrokom in staršem, vendar s svojim delom tudi skrbimo za svojo družino in s tem, ko odpovete termin v zadnjem trenutku ali vas na termin sploh ni, ga ne moremo nadomestiti z drugim delom.
Hvala vsem, ki se držite terminov in naših dogovorov, spoštujete naše delo in hvala vsem, ki razumete sprejetje pravil, ki so nujna za obojestransko zadovoljstvo.
In ne pozabimo, da otroci nenehno posnemajo vedenje odraslih. Če jih želimo naučiti odgovornosti, jo bomo najprej morali razviti pri sebi.
Prijazen pozdrav.
Tjaša